E premte, Janar 18, 2019

Viti 2019, vit arrestimesh në banda dhe politikanë

Klement Balili, një nga personat më të kërkuar nga drejtësia gjatë dy viteve të fundit, ka pranuar të vetëdorëzohet në polici. I njohur me...

A ka faj interneti për ringjalljen e autoritarizmit?

Nga Juan Ortiz Freuler Gjatë viteve të fundit, ndikimi potencialisht i dëmshëm i internetit, dhe sidomos i mediave sociale mbi demokracinë, ka dominuar gjithnjë e...

Siguria kibernetike e Yllit të Davidit

Me prodhimin e virusit Stuxnet në 2010, Izraeli u demonstrua superfuqi kibernetike. Qysh atëhere, ka arritur ta ruajë një status të tillë. Nëpërmjet përpjekjes...

Vlora po zien

Nga Anila Hoxha Ne heshtje , me nje heshtje para nje furtune . Eshte ajo heshtja qe numeron ditet dhe tek tuk griset nga zhurma...

Policia e Sandër Lleshajt dhe “barkderrat” e Policisë

Nga: Roland Qafoku Vera e re në fuçinë e vjetër Kthimi në detyrën e drejtorit të Departamentit të Policisë Kriminale të Tonin Vocajt është një lajm i...

Britanikë ju lutem qëndroni – Letër e deputetëve të BE

Nga DW/ Para votimit në Londër për marrëveshjen e Brexit që kryeministrja, Theresa May arriti me BE, 100 deputetë të Parlamentit Europian i drejtohen me...

Soreca e Borchardt në zyrën e Bashës: Opozita në kuvend për reformën zgjedhore

Ambasadori i Bashkimit Evropian dhe ai i OSBE-së janë ndalur në zyrën e Lulzim Bashës, ku i kanë kërkuar rikthimin në Kuvend për reformën...

Si i ka punët Europa Juglindore në vitin 2019?

Prof. Dr. Christian Schwarz-Schilling, ish -ministër i Postës dhe Telekomunikacionit në Gjermani, ish- përfaqësues i lartë dhe i ngarkuari i BE në Bosnjë-Hercegovinë, për...

Demokracitë pa demokratë nuk zgjasin. Kalbëzohen, transformohen në oligarki, teokraci, nacionalizma etnikë

Mark Lilla Shumë të rinj sot, dhe jo vetëm në SHBA, e shohin demokracinë nën dritën e identitetit. Nuk konsiderohen qytetarë demokratikë, por individë, secili...

Si Rusia e Putinit e shndërroi humorin në një armë politike

Nga Olga Robinson Në vitet e fundit të Bashkimit Sovjetik, rusët e përdornin humorin për t’i shpëtuar realitetit të zymtë të stanjacionit ekonomik, mungesave ushqimore...

LAJMET E FUNDIT

“Financial Times”: Ermonela Jaho shkëlqen në “Royal Opera House”

Sopranoja me famë botërore Ermonela Jaho ka marrë një tjetër vlerësim nga pristigjozja britanike ”Financial Times”. Sopranoja e cila ndodhet në Londër, ku ngjiti...

Përkujtohet 551-vjetori i vdekjes së Heroit tonë Kombëtar Gjergj Kastriot Skënderbeu

Muzeu Historik Kombëtar përkujton sot 551-vjetorin e vdekjes së Heroit tonë Kombëtar Gjergj Kastriot Skënderbeu.(1405-17 janar 1468) Gjergj Kastrioti Skënderbeu, strateg dhe burrë shteti i madh,...

“Fustani i kuq”

Poezi, shkruar nga Kim Addozino -  Si grua dua një fustan të kuq. E dua ëndrrash dhe me çmim të lirë, E dua ngjitur për trup, dua...

Jennifer Lopez “çmend” rrjetin, më seksi sot se para 10 vitesh

Instagram është rrjeti social me më shumë përdorues në të gjithë botën, ku shpesh herë krijohen sfida në të cilat marrin pjesë dhe emra...

Victoria Beckham shpenzon mijëra paund për një produkt kozmetik

Ikona e modës, Victoria Beckham ka shpenzuar 1.200 paund për një produkt kozmetik që përbëhet nga gjaku i saj. 44-vjeçarja shpërndau disa imazhe në...