E premte, Janar 18, 2019

Mësoni në sa vende mund të lëvizni pa vizë me pasaportën shqiptare

Sipas renditjes së Indeksit të Pasaportave Henley për 2019, Shqipëria renditet në vendin e 50-të të vendeve, pasaportat e të cilëve e bëjnë më...

Korçë-Ersekë- Boboshticë dhe në rrugën e Dardhës, qarkullimi bëhet pa zinxhir

Në aksin rrugor Korçë-Ersekë, Korçë-Boboshticë, Rruga e Dardhës qarkullimi bëhet pa zinxhir. Autoriteti Rrugor Shqiptar bën me dije se gjatë natës në qarkun e Korçës...

Fraktura nga dëbora, rekord pacientësh në spitalin e Shkodrës

E për ta vërtetuar që situata nuk është aspak normale, ishte Mëngjesi i së martës ka shënuar numër rekord të pacientëve të paraqitur në...

OSHEE bën bilancin, Çela: Ulëm humbjet dhe rritëm arkëtimet, këtë vit s’ka ulje tarifash

Operatori i Shpërndarjes së Energjisë Elektrike e ka mbyllur me një bilanc pozitiv prej 4 miliard lekësh vitin 2018, ndërkohë që niveli i humbjeve...

Gazeta amerikane “Washington Post” për bukuritë shqiptare

”Në vijë të drejtë – siç e konfirmon edhe Google – bregdeti ishte vetëm çështje miljesh larg. Një udhëtim i lehtë me makinë dhe...

Ahmetaj: Studentët që kanë paguar tarifën e plotë, do t’i kthehet 50% e shumës

Ministri në detyrë i Financave, Arbën ka shpjeguar skemën e financimit të përgjysmimit të tarifave të studimit. Në një dalje për mediat ai tha...

Bora mbyll shkollat në veri dhe juglindje të vendit

Situata e rënduar e motit ka çuar në pezullimin e mësimit në qindra shkolla në shkallë vendi. Në një deklaratë për mediat, Ministria e Arsimit,...

Mbi 10 mijë shqiptarë lindën në Itali, Gabriel dhe Amalia emrat më të dashur

Nga 458.151 fëmijët e lindur gjatë 2017-tës, 10.132 kanë të paktën njërin prind shqiptar. Gabriel e Amelia qenë emrat më të përdorur. Në itali vazhdon të...

Punime në rrjet, OST: Ja zonat pa energji në Tiranë

Përmes një njoftimi, Operatori i Sistemit të Transmetimit ka njoftuar se do të kryejë punime në transformatorin TR2 110/20kV 25MVA të nënstacionit Farkë. Si pasojë...

Moti i acartë, kripë në rrugët e kryeqytetit (FOTO)

Ditët e fundit vendi është përfshirë nga moti i acartë. Si pasojë e motit të keq, rrugët e kryeqytetit janë përfshirë nga ngrica duke...

LAJMET E FUNDIT

“Financial Times”: Ermonela Jaho shkëlqen në “Royal Opera House”

Sopranoja me famë botërore Ermonela Jaho ka marrë një tjetër vlerësim nga pristigjozja britanike ”Financial Times”. Sopranoja e cila ndodhet në Londër, ku ngjiti...

Përkujtohet 551-vjetori i vdekjes së Heroit tonë Kombëtar Gjergj Kastriot Skënderbeu

Muzeu Historik Kombëtar përkujton sot 551-vjetorin e vdekjes së Heroit tonë Kombëtar Gjergj Kastriot Skënderbeu.(1405-17 janar 1468) Gjergj Kastrioti Skënderbeu, strateg dhe burrë shteti i madh,...

“Fustani i kuq”

Poezi, shkruar nga Kim Addozino -  Si grua dua një fustan të kuq. E dua ëndrrash dhe me çmim të lirë, E dua ngjitur për trup, dua...

Jennifer Lopez “çmend” rrjetin, më seksi sot se para 10 vitesh

Instagram është rrjeti social me më shumë përdorues në të gjithë botën, ku shpesh herë krijohen sfida në të cilat marrin pjesë dhe emra...

Victoria Beckham shpenzon mijëra paund për një produkt kozmetik

Ikona e modës, Victoria Beckham ka shpenzuar 1.200 paund për një produkt kozmetik që përbëhet nga gjaku i saj. 44-vjeçarja shpërndau disa imazhe në...