E hënë, Qershor 17, 2019

Kalendari i festave zyrtare për vitin 2019, ja ditët e pushimit

Ky është kalendari i 2019 dhe festat zyrtare të këtij viti. Në rastet kur festat zyrtare bie në ditët e pushimit javor (e shtunë ose...

ERTV tallet me raportin e BE për prokurimet publike

Sot në televizionin privat të kryeministrit u shfaq drejtoresha e Agjencisë së Prokurimit Publik, Reida Kashta. Krejtësisht e panjohur për publikun ajo që kryeson...

Bizneset shqiptare në Itali nuk njohin krizë

Është prezantuar sot në Romë raporti vjetor i realizuar nga Instituti Kombëtar i Studimeve mbi Investimet Sociale (CENSIS), sipas të cilit sipërmarrja e huaj...

Çrregullimet psikotike, simptomat kryesore të sklerozës

Mbi 2.3 milionë njerëz në mbarë botëvuajnë nga sëmundja e sklerozës. Në Shqipëri nuk ka ende të dhëna specifike në lidhje me demencën, por mjekët...

Lumturia e adoleshentëve varet nga liria që ata kanë

Nëse doni që adoleshentët të kenë një shëndet mendor dhe emocional të qëndrueshëm, si fillim duhet të siguroheni që ata kanë kontroll mbi jetën...

Studimi: Suksesi nuk na bën të lumtur, është lumturia ajo që sjell më pas...

Nga Lisa C.Walsh, Julia K Boehm, Sonja Lyubomirsky Puno shumë, bëhu i suksesshëm, atëherë do të jesh i lumtur. Të paktën, kjo është ajo që...

Fshatrat e Levanit në shënjestër të hajdutëve, banorët ngrihen fshatce bëjnë roje natën

Prej gati tre javësh, katër fshatra të Levanit janë vënë ne shenjestër të hajdutëve ndaj janë ngritur fshatce e po bëjnë roje. "Mbi dy tre...

Keni një fëmijë: a ka një moshë ideale për t’u bërë nënë?

Variablat e përfshira janë shumë: puna, problemet ekonomike, mosha. Zgjedhja nuk është gjithmonë e lehtë, por mund të gjendet një ekuilibër Për të rritur kushtet...

BOOM: Të bashkëjetosh me pesticidet, 15 familje të ish-uzinës së sodës rrezikojnë jetën

Kamera e emisionit BOOM ka shkuar në Vlorë, për të trajtuar problemin e 15 familjeve që jetojnë në zonën e ish-uzinës së sodës në...

Shqipëria po plaket shpejt

Plakja e popullsisë shqiptare ka përshpejtuar trendin.Të dhënat e INSTAT konstatojnë se në krahasim me një vit më parë  ka pasur një rënie me...

LAJMET E FUNDIT

Historia e panjohur e shqiptarëve të padëshiruar në Turqi

Nga: Ryan Gingeras (pjesë nga libri i tij, “Brigje të pikëlluara: Historia e panjohur e shqiptarëve në Turqi dhe fundi i Perandorisë Osmane, 1912-...

Fotot që shfaqin të kaluarën e fshehur të Lindjes së Mesme

Një arkiv i ri në internet, i nisur nga Fondacioni Arab i Fotografive, ofron perspektiva të reja për Lindjen e Mesme, duke zbuluar momente...

Hava Bekteshi, artistja që çiftelinë e promovoi në filarmonitë botërore (Video)

Muzeut Etnologjik në Prishtinë, i janë kthyer tingujt e instrumentit të çiftelisë. Por, kësaj radhe jo nga rapsodët e vjetër, por nga një artiste...

Vdes nga kanceri aktorja e dashur e shqiptarëve

Ndahet nga jeta aktorja e famshme Edith Gonzalez. Pas një lufte të gjatë me kancerin, aktoria nuk mundi t’ia dilte. Gjatë kësaj periudhe ajo...

SKANDALOZE/ Futbollistin e kombëtares e nxjerrin nga restoranti se foli shqip në Maqedoni

Mbledhje familjare në një restorant të familjes Alioski sot në Prilep u shndërrua në një makth, dhe vetëm sepse Ezxhan Alioski dhe të dashurit...