E martë, Nentor 20, 2018

Presidenti takon ish-kryebashkiakun e Nju Jorkut, Rudy Giuliani

Presidenti Ilir Meta ka pritur sot në një takim në Presidencë, ish-kryebashkiakun e njohur të Nju Jorkut, Rudy Giuliani. Rudy Giuliani, një emër mjaft me...

Gjykata ndryshon masën për kryebashkiakun Fran Frrokaj, nga burg në “arrest shtëpie”

Gjykata e Lezhës ka vendosur të lërë në “arrest shtëpie” kryetarin e Bashkisë së Lezhës, Fran Frrokaj. Kryebashkiaku akuzohet për “shpërdorim detyre” për tjetërsimin...

Kush janë 50 zyrtarët e lartë që do të arrestohen këtë javë?

Arrestimet e djeshme në Lezhë, duket sikur kanë ringritur edhe njëherë furtunën në politikën shqiptare. Gazetari investigativ, Artan Hoxha ka rrëfyer se priten të tjera...

Lajm i mirë për çiftet e reja, Rama: Ja mundësia e re për t’u...

Kryeministri Edi Rama ka folur sot lidhur me një skemë të re që pritet t’u shërbejë çifteve të reja. Kreu i qeverisë, thotë se momentalisht...

Braçe kujton viktimat e Gërdecit me një fjalim prekës, kuvendi mban 1 minutë heshtje

Deputeti i Partisë Socialiste, Erion Braçe ndryshe nga çdo herë tjetër mbajti në sallën e Kuvendit një fjalim prekës mbi tragjendinë e Gërdecit, nga...

Spiropali – Bashës: Nëse je trim, jep llogari…

Deputetja socialiste, Elisa Spiropali i ka bërë thirrje kreut të PD, Lulzim Basha që të japë llogari para drejtësisë për skandalin e lobimeve ruso-amerikane. Spiropali...

Edi Rama – gazetarëve: Më keni parë në ndonjë ëndërr

Kryeministri Rama njihet për marrëdhëniet jo të mira me gazetarët. Diçka të tillë e ka reflektuar edhe ditën e sotme në një dalje para...

Petrit Vasili: Edi Rama, një idiot i çertifikuar

Kreu i deputetëve të LSI-së, Petrit Vasili ka sulmuar sot kryeministrin Edi Rama. Në një status të botuar në Facebook, Vasili i referohet disa...

Presidenti Meta pret ambasadorin e ri të Estonisë

Presidenti i Republikës, Ilir Meta, pranoi sot Letrat Kredenciale nga Ambasadori i ri i Republikës së Estonisë në vendin tonë,  Priit Pallum. Presidenti Meta vlerësoi...

Kryeministri Rama këmbëngul: Basha duhet të shkojë në Prokurori

Edi Rama insiston në hetimin e Lulzim Bashës nga Prokuroria. Investigimi i “Mother Jones”, i cili pretendon se ka gjetur lidhje të dukshme mes Rusisë...

LAJMET E FUNDIT

Dramaturgu që refuzoi paratë e Nobelit dhe që Nolit i tha: Ngatërruat profesionin

George Bernard Shaw (1856-1950) ishte një dramaturgët më të mirë mëdhenj që njeh historia dhe një nga themeluesit e institucionit prestigjioz, London School of...

Dostojevski ishte dënuar me vdekje, u fal pak para ekzekutimit

Shkrimtari i madh, Dostojevski (Fyodor Dostoyevsky), ishte dënuar një herë me vdekje nga cari rus. Dhe, më pas është falur, duke iu konvertuar dënimi...

Botuesit janë biznesmenë, librat janë të shtrenjtë, përkthimet e dobëta…

Panairi i Librit “Tirana 2018” mbyll siparin. Shkrimtarë, studiues, kritikë letrarë, botues, por edhe lexues të thjeshtë rrëfejnë mendimin e tyre për edicionin 21-të. Shkrimtari...

Gazeta e parë në tokat shqiptare: “Iskodra” e vitit 1868, ku asnjë fjalë nuk...

Ilirjan Agolli Historianët dhe bibliografët e shtypit shqiptar (1) deri pak kohë më parë nuk ishin në dijeni të faktit që gazeta ‘Iskodra” ishte botuar...

Riçard Çekani, fotografi tjetër shqiptaro-amerikan për të cilin nuk kemi dëgjuar

Deri sot dihej se në Amerikë dikur kanë jetuar dhe vepruar vetëm dy fotografë me prejardhje shqiptare, Gjon Mili dhe Dhimitër Mborja (Bratko). Por,...