E martë, Nentor 20, 2018

Basha: Rama drejt rrënimit total

Nga Korça, Lulzim Basha prezantoi ditën e sotme për çlirimin e zgjedhjeve, por ndër të tjera foli edhe për mosdekretimin e ministrit të ri...

Manjani: Popullit duhet t’i jepet realisht e drejta për referendum

Nga Ylli Manjani Rivendosja e sistemit demokratik. ———— Kjo është (krye) detyra për t’u kryer. Shqiptarët duhet të ndjehen zot në vendin e tyre. Ata duhet të marrin...

Presidenti Meta vendos datën e zgjedhjeve lokale

Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta, ka dekretuar datën 30 qershor 2019, si ditën e votimeve për zgjedhjet lokale. D E K R E T PËR CAKTIMIN...

Rama: Lleshi do marrë drejtimin e Ministrisë së Brendshme, por nuk mbaron me kaq

Pas vendimit për të emëruar Sandër Lleshin si Edi Rama ka reaguar në Twitter duke thënë se nuk mbaron me kaq. Sipas Ramës nesër do...

Presidenca sqaron takimin me kryeparlamentarin, Gramoz Ruçi

Presidenca ka dhënë detaje për takimin e zhvilluar sot mes kreut të shtetit, Ilir Meta dhe kreut të Kuvendit, Gramoz Ruçi. “Presidenti i Republikës Ilir...

Astrit Patozi: Nga ky vend duan të ikin të gjithë

Tani që është hapur tenderi për 6 vakancat në Këshillin Mbikqyrës të Bankës së Shqipërisë, po rezulton se ka një numur të konsiderueshëm deputetësh,...

Deklaratat e Tahirit, reagon Paloka: “Baxhellë”, flet për “çarçafë të gjakosur” të virgjërisë

Vetëm pak pasi ish-ministri i Brendshëm, Saimir Tahiri publikoi para mediave vendimin e gjykatës italiane, e cila ka pushuar hetimet për të, pasi nuk...

Berisha: Rama gënjeu kuksianët, nxori aeroportin e Gjeorgjisë

Ish-kryeministri Sali Berisha ka shpërthyer në akuza ndaj kryeministrit Edi Rama duke e quajtur mashtrues dhe shpifës. Në një status në “Facebook” Berisha thotë se...

Tahiri, ofertë apo presion Ramës:Të mblidhemi, të godasim palaçot në politikë

Ish-ministri i brendshëm Sajmir Tahiri doli këtë të enjte në një konferencë shtypi, ku tha se ka dalë i pastër nga prokuroria italiane. Në...

Rama:Lul-artisti, ke 23 padi për shpifje. Zgjedhjet po vijnë, mbahu fort

Kryeministri Edi Rama ka reaguar ndaj konferencës për media të kreut të PD-së, Lulzim Basha. Në një postim në Twitter, Rama thotë se në...

LAJMET E FUNDIT

Dramaturgu që refuzoi paratë e Nobelit dhe që Nolit i tha: Ngatërruat profesionin

George Bernard Shaw (1856-1950) ishte një dramaturgët më të mirë mëdhenj që njeh historia dhe një nga themeluesit e institucionit prestigjioz, London School of...

Dostojevski ishte dënuar me vdekje, u fal pak para ekzekutimit

Shkrimtari i madh, Dostojevski (Fyodor Dostoyevsky), ishte dënuar një herë me vdekje nga cari rus. Dhe, më pas është falur, duke iu konvertuar dënimi...

Botuesit janë biznesmenë, librat janë të shtrenjtë, përkthimet e dobëta…

Panairi i Librit “Tirana 2018” mbyll siparin. Shkrimtarë, studiues, kritikë letrarë, botues, por edhe lexues të thjeshtë rrëfejnë mendimin e tyre për edicionin 21-të. Shkrimtari...

Gazeta e parë në tokat shqiptare: “Iskodra” e vitit 1868, ku asnjë fjalë nuk...

Ilirjan Agolli Historianët dhe bibliografët e shtypit shqiptar (1) deri pak kohë më parë nuk ishin në dijeni të faktit që gazeta ‘Iskodra” ishte botuar...

Riçard Çekani, fotografi tjetër shqiptaro-amerikan për të cilin nuk kemi dëgjuar

Deri sot dihej se në Amerikë dikur kanë jetuar dhe vepruar vetëm dy fotografë me prejardhje shqiptare, Gjon Mili dhe Dhimitër Mborja (Bratko). Por,...