E martë, Tetor 16, 2018

“Vetting-u në politikë”, diskutohet me shoqërinë civile, Alibeaj: Hipokrizi

Deputeti i PD-së, Enkelejd Alibeaj ishte në një seancë dëgjimore me përfaqësues të shoqërisë civile por më pas u largua. Në mbledhjen e Komisionit...

Mbaron mandati i Leskajt, Presidenti Meta hap procesin për kreun e KLSH

Presidenti i Republikës Ilir Meta ka hapur procesin për zgjedhjen e Kryetarit të ri të Kontrollit të Lartë të Shtetit, pasuesin e z. Bujar...

Deputeti i PD-së mbërrin në Prokurori. Ja për çfarë do japë shpjegime Salianji

Deputeti i PD, Ervin Salianji, ka mbërritur pak çaste më parë, rreth orës 9:30, në Prokurorinë e Krimeve të Rënda për t’u marrë në...

“Xhisiela”, Lulzim Basha mbërrin në Prokurori (FOTO)

Ka mbërritur në Prokurori, kreu i PD-së, Lulzim Basha. Ai është thirrur pas procedimit të nisur për shpërdorim detyre të ish-oficerit Emiljano Nuhu në çështjen...

Presidenti rrëzon përsëri Ligjin-Pazar për Teatrin

Presidenti Ilir Meta ktheu dje për herë të dytë për shqyrtim në parlament ligjin për ndërtimin e Teatrit të ri Kombëtar në Tiranë ose...

Bastet dhe kazinotë, Rama: Do mbyllen, pasi i çan dërrasat shqiptarëve

Kryeministri Edi Rama, në rubrikën e tij “Përgjigjia Ime”, ka sjellë edhe njëherë në vëmendje projektligjin për lojrat e fatit. Para ndjekësve të shumtë, Rama...

Prokuroria: Basha në Prokurori ose të sillet me forcë nga policia

Pas padisë së kreut të grupit parlamentar të PS-së, Taulant Balla ndaj Lulzim Bashës , prokuroria ka thirrur sot deputetin e PD-së Ervin Salianji...

Mbani premtimin për kazinotë dhe bastet, zoti Kryeministër!

Kryeministri Edi Rama doli dje në konferencë shtypi, e cila mund të quhet konferenca më e rëndësishme e tij prej një viti në krye...

Qeveria “Rama”, marrëdhënie diplomatike me shtetin e parajsave fiskale më sekrete në botë

Këshilli i Ministrave ka miratuar sot vendimin për vendosjen e marrëdhënieve diplomatike mes Shqipërisë dhe Saint Kitts dhe Nevis. Saint Kitts dhe Nevis, e...

Basha: Vendi në emergjencë kombëtare, po sundohemi nga bandat

Kryetari i opozitës Lulzim Basha ka nisur bashkëbisedimin me gazetarët në selinë e Partisë Demokratike. “Vendi është në emergjencë kombëtare pasi shqiptarët sundohen nga bandat”,...

LAJMET E FUNDIT

Mbi familjet katolike, të Tiranës së shekullit XIX

Marsida Najdeni Një nga figurat më pak të njohura të kishës katolike është ajo e Dom Mark Dushit (1920 – 1968). Mbase ai nuk mund...

Konstantin Brankusi, babai i “artit të vjetër modern”

Viorel Costea Nëse do të vendosni objektet artistike me origjinë nga Evropa e Vjetër që janë zbuluar këto vitet e fundit pranë punëve të Brankusit...

Kur Fitzgeraldi endej në rrugët e Parisit

Nga Luan Rama Një nga emrat më të njohur të letërsisë amerikane të shekullit XX është padyshim Scott Fitzgerald (1896-1940), autori i romanit të famshëm...

Pse po e humbim betejën kundër lajmeve të rreme

Nga Mark Scott Trajtimi i problemit të lajmeve të rreme, duhej të ishte një mision i lehtë. Franca kërkon miratimin e ligjeve të reja, që...

Bindjet tona politike mund t’i kemi shkruara në ADN

Shkencëtarët ia kanë atribuuar historikisht besimet politike, edukimit dhe ambientit rrethues. Por kërkimet e fundit tregojnë se prirjet tona politike, kanë një përbërës të...