E mërkurë, Janar 16, 2019

Tsipras në ikje, edhe pse ka mbështetjen e SHBA dhe Gjermanisë

Nga Aleksis Papaxelas/ Po jetojmë anën e kundërt të medaljes që kemi përjetuar në vitin 2015. Z. Tsipras atëherë kishte përkrahje të madhe në Greqi...

“Jemi si dyqane fruta-perimesh”, kreu i dhomës së noterëve pro vendimit të Metës

Dje Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta ktheu në Kuvend për rishqyrtim ligjin për noterinë, pasi sipas tij kishte disa pika që duhen ridiskutuar. Lidhur...

Mësoni në sa vende mund të lëvizni pa vizë me pasaportën shqiptare

Sipas renditjes së Indeksit të Pasaportave Henley për 2019, Shqipëria renditet në vendin e 50-të të vendeve, pasaportat e të cilëve e bëjnë më...

Ligji i kadastrës, Luan Rama: Shpërdorim flagrant të procesit kushtetues

Zëvendëskryetari i LSI-së, Luan Rama ka deklaruar se miratimi i “Ligjit për Kadastrën” vjedhurazi është një nga rastet e shumta që kjo maxhorancë vepron...

Taulant Balla kërcënon Presidentin: Të presim deri në ora 17.00. Më pas…!

Kreu i grupit parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla ka bërë sot ultimatum ndaj kreut të shtetit. Në një prononcim për mediat nga Elbasan,...

Korçë-Ersekë- Boboshticë dhe në rrugën e Dardhës, qarkullimi bëhet pa zinxhir

Në aksin rrugor Korçë-Ersekë, Korçë-Boboshticë, Rruga e Dardhës qarkullimi bëhet pa zinxhir. Autoriteti Rrugor Shqiptar bën me dije se gjatë natës në qarkun e Korçës...

Fraktura nga dëbora, rekord pacientësh në spitalin e Shkodrës

E për ta vërtetuar që situata nuk është aspak normale, ishte Mëngjesi i së martës ka shënuar numër rekord të pacientëve të paraqitur në...

Soreca takim me KED: Detyrë vendimtare zgjedhja e anëtarëve të Kushtetueses

Ambasadori i Bashkimit Evropian Luigi Soreca ka zhvilluar sot takimin e parë me Këshillin e Emërimeve në Drejtësi, KED. Soreca shkruan se BE mbështet...

Spanjë, shpëtohen 332 emigrantë

Roja bregdetare spanjolle shpëtoi 332 emigrantë që po përpiqeshin të kalonin me gjashtë gomone Detin Mesdhe. Sipas Kryqit të Kuq, midis emigrantëve të mbërritur...

Vuçiç dhe Putin do të diskutojnë për Kosovën

Presidenti serb Aleksandar Vuçiç tha se pret që gjatë vizitës së presidentit rus Vladimir Putin në Serbi më 17 janar, të nënshkruhen 21 marrëveshje...

LAJMET E FUNDIT

“Africa” e grupit “Toto” jehon në shkretëtirë

Shkretëtira më e vjetër në botë është bërë mikpritëse e njërës prej këngëve më të dëgjuara të të gjitha kohëve, hitit “Africa” të grupit...

“Shtëpia e Agës”, filmi trajton dhunën ndaj grave në luftën e Kosovës

Dhuna seksuale ndaj grave kosovare, gjatë luftës ka frymëzuar regjisoren Lendita Zeqiraj për të realizuar filmin “ Shtëpia e Agës”. Ky prodhim kinematografk është...

Kosova për herë të parë në Berlinale me filmin “Në mes”

Për herë të parë Kosova shkon në Berlinale me filmin “Në mes”. Ishte vetë Festivali Ndërkombëtar i Filmit BERLINALE që njoftoi pjesëmarrjen e filmit...

Fjalët e fundit të njerëzve të mëdhenj

Jim Harkins, aktor amerikan: “Dua të vdes i qetë në gjumë, ashtu si gjyshi im, e jo duke bërtitur si udhëtarët në autobusin e tij”! Spike...

Ngritja e Tokës: Rrëfimi për fotografinë që ndryshoi botën

Në vitin 1968, tre astronautë të NASA-s u bënë të parët njerëz që u sollën rreth orbitës së Hënës. Misioni "Apollo 8" po ashtu...