E martë, Janar 22, 2019

Mbyllen negociatat për qeverinë e re italiane, Salvini: Një telenovelë!

Janë mbylllur sot negociatat për formimin e qeverisë së re italiane. Kryetari i Dhomës së Deputetëve të parlamentit italian, Roberto Fico, i ngarkuar me detyrën...

Senati amerikan konfirmon Mike Pompeo si shefin e diplomacisë

Senati i Shteteve të Bashkuara ka konfirmuar ish-drejtorin e CIA-s Mike Pompeo si sekretar i shtetit, duke i dhënë fund një beteje të fortë...

Juncker “qetëson” grekët: Rekomandimi për Shqipërinë, nuk do të thotë anëtarësim

Presidenti i Komisionit Europian, Jean Claude Juncker deklaroi se rekomandimi i dhënë për hapjen e negociatave me Shqipërinë nuk do të thotë anëtarësim në...

Policia amerikane hyn me forcë në konsullatën e përgjithshme ruse

Autoritetet amerikane janë përpjekur të hyjnë në rezidencën e mbyllur të konsullit të përgjithshëm rus në Seattle, Uashington. Ndërtesa u evakuua me urdhër të SHBA...

Vuçiç: Jemi në pozitë të vështirë, e ardhmja e Serbisë në BE varet nga...

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiç, tha sot se Serbia ka para vetes një rrugë të gjatë deri te anëtarësimi i plotë në Bashkimin Evropian dhe...

Mosha bën punë edhe për Zonjat e Para

Vizita e Presidentit të Francës me bashkëshorten nuk mund të shpëtonte nga lajmet “rozë” ku vëmendja u përqendrua te dy Zonjat e Para, 47-vjeçarja Melania Trump dhe...

I zi, i heshtur dhe i frikshëm: Zbulohet arma e çuditshme e Turqisë (VIDEO)

Turqit kanë ndërtuar një lloj të ri arme që funksionon si minë detare kundër anijeve dhe mjeteve lundruse. "Vatoz" quhet mina e re detare, e...

Darka shtetërore Trump-Macron; protokoll, porcelan dhe kuzhinë amerikane

Presidenti Donald Trump i ofron Emmanuel dhe Brigitte Macron darkën e parë shtetërore të mandatit të tij, sot në Uashington, një mbrëmje e shënuar...

Tajlanda e gatshme për të pritur samitin Trump-Kim

Tajlanda u shpreh sot e gatshme për të pritur samitin e shumëpritur midis presidentit amerikan, Donald Trump dhe liderit koreano-verior, Kim Jong Un, që...

Zbulohen fosilet e një elefanti

Mbetje fosile nga një elefant i ngordhur prej rreth tetë milionë vitesh janë zbuluar në afërsi të Disanit të Poshtëm të Negotinës. Sipas shqyrtimeve...

LAJMET E FUNDIT

Safija nga Dukagjini, një nga gratë më të fuqishme në histori

Arbëria ka luajtur një rol të madh në drejtimin e Portës së Lartë. Numërohen jo pak, por 39 kryeministra me origjinë shqiptare që e...

Të rinjtë, koncert në 100 vjetorin e vdekjes së Ismail Qemalit

Këngë, valle, recitime, pjesë teatrore u interpretuan sot nga nxënës të shkollave të mesme të Vlorës kushtuar jetës dhe veprës së Ismail Qemalit, në...

Shfaqja “Sherlok Holms dhe Langoi i Baskervillëve” nis vitin artistik në “Metropol”

Teatri Metropol ka nisur këtë vit artistik me shfaqjen “Sherlok Holms dhe Langoi i Baskervillëve” nga Ken Ludwig. Kjo vepër që po shfaqet në...

Biblioteka e librave të ndaluar

Pasi nazistët kishin djegur librat sepse ishin “jogjermanë”, një burrë merr detyrën t’i ruajë ato për gjeneratat e ardhshme. “Literatura është kryesisht e përbërë nga...

Shqipëria e vitit 1891 në objektivin e francezit Pierre de Gigord

Pamje të Dalmacisë, Malit të Zi, Shqipërisë dhe Korfuzit, 1891, kështu titullohet albumi fotografik të fotografit të njohur francez Pierre de Gigord. Ai kishte realizuar...