E martë, Janar 22, 2019

Albin Kurti shpartallon Hashim Thaçin: Shko në Hagë, mos rri president me Baton Haxhiun

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, ka goditur fort presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi. Nëpërmjet një shkrimi të gjatë në Facebook, Kurti thotë se...

Trump paralajmëron udhëtim në kufirin me Meksikën

Presidenti i SHBA Donald Trump  ka deklaruar se do të udhëtojë drejt kufirit me Meksikën, një ditë pasi paralajmëroi se mund të shpallë një...

Pastruesi sulmon shkollën fillore në Kinë, 20 fëmijë të plagosur

Një burrë sulmoi një shkollë fillore në Pekin, duke plagosur të paktën 20 nxënës, nga të cilët tre raportohen të jenë në gjendje të...

U arratis 7 herë nga burgu, kosovari i dënuar për vrasje do të shkollohet

Ishte arratisur shtatë herë nga Burgu i Dubravës, por në shtator të këtij viti do të kthehet sërish aty. Madje, me dëshirën e tij. Të...

Marrëveshja Kosovë-Serbi. Meta: Ndryshimi i kufijve nuk është zgjidhje

Presidenti Meta deklaroi sot në mbrëmje në emisionin “A Show” të gazetarit Adi Krasta se është gati të pranojë një marrëveshje Kosovë-Serbi, që sipas...

Kosova në takim me Mogherinin, vendosen hapat e parë për marrëveshje me Serbinë

Bashkëkryesuesit e Ekipit negociator të Kosovës në dialogun me Serbinë, Fatmir Limaj dhe Shpend Ahmeti, pritet të takohen sot në Bruksel me Përfaqësuesen e...

Jep dorëheqjen Presidenti i Bankës Botërore

Presidenti i Bankës Botërore, Jim Yong Kim ka dhënë dorëheqjen. Ai do të tërhiqet zyrtarisht nga detyra më 1 shkurt, ndonëse kishte mandat deri...

Gjendet i vdekur në hotel, konsulli grek e kaloi natën me dy femra

Konsulli grek në Venezuelë është gjetur i vdekur në dhomën e hotelit ku banonte në kryeqytetin Karakas. Mediat venezueliane dhe ato greke shkruajnë për...

Radio shtetrore gjermane DW: Lojërat e rrezikshme me kufijtë në Ballkan

Nga radio shtetrore gjermane DW/ Ndryshimet e kufijve dhe krijimi i shteteve të mëdha në Ballkan nuk janë të mundura pa luftë, mendojnë analistët në...

Daçiç: Trump mund ta vizitojë Serbinë pas marrëveshjes me Kosovën

Shefi i diplomacisë serbe Ivica Daçiq në një bisedë për agjencinë serbe të lajmeve tanjug ka lënë mundësinë që presidenti amerikan Donald Trump ose...

LAJMET E FUNDIT

Safija nga Dukagjini, një nga gratë më të fuqishme në histori

Arbëria ka luajtur një rol të madh në drejtimin e Portës së Lartë. Numërohen jo pak, por 39 kryeministra me origjinë shqiptare që e...

Të rinjtë, koncert në 100 vjetorin e vdekjes së Ismail Qemalit

Këngë, valle, recitime, pjesë teatrore u interpretuan sot nga nxënës të shkollave të mesme të Vlorës kushtuar jetës dhe veprës së Ismail Qemalit, në...

Shfaqja “Sherlok Holms dhe Langoi i Baskervillëve” nis vitin artistik në “Metropol”

Teatri Metropol ka nisur këtë vit artistik me shfaqjen “Sherlok Holms dhe Langoi i Baskervillëve” nga Ken Ludwig. Kjo vepër që po shfaqet në...

Biblioteka e librave të ndaluar

Pasi nazistët kishin djegur librat sepse ishin “jogjermanë”, një burrë merr detyrën t’i ruajë ato për gjeneratat e ardhshme. “Literatura është kryesisht e përbërë nga...

Shqipëria e vitit 1891 në objektivin e francezit Pierre de Gigord

Pamje të Dalmacisë, Malit të Zi, Shqipërisë dhe Korfuzit, 1891, kështu titullohet albumi fotografik të fotografit të njohur francez Pierre de Gigord. Ai kishte realizuar...