E martë, Tetor 16, 2018

“Të bësh abort është si të punësosh një vrasës me pagesë”

Papa Françesku ka krahasuar abortin me punësimin e një vrasësi me kontratë, “Ndërprerja e shtatzënisë është sikur po eliminon dikë … Heqja e një qenie...

Kim Jong-un fton Papa Françeskun në Penian

Udhëheqësi i Koresë së Veriut, Kim Jong-un ka ftuar Papa Françeskun për të vizituar vendin. Lajmi u njoftua nga zyra presidenciale e Koresë së...

Sulmi Skripal, i dyshuari i dytë rus ‘është doktor’

Emri i të dyshuarit të dytë në rastin 'Salisbury' është në të vërtetë Alexander Mishkin, shkruan BBC. Faqja e internetit hetimore 'Bellingçat' thotë se...

Shpërthen depo e municioneve në Ukrainë, mijëra të evakuar

Një depo municioni në Ukrainë ka shpërthyer dhe ka marrë flakë ,  duke çuar në evakuimin e mijëra njerëzve. Videot e shpërndara në mediat...

Lufta tregtare amerikane do bëjë botën “më të varfër”

Fondi Monetar Ndërkombëtar ka paralajmëruar se një luftë tregtare midis SHBA-së dhe Kinës rrezikon ta bëjë botën një "vend më të varfër dhe më...

Bie popullariteti i Putinit në mesin e rusëve

Një sondazh i ri, i publikuar të hënën, tregoi se numri i rusëve që e konsiderojnë presidentin Vladimir Putin si politikanin më të besueshëm...

Trump paralajmëron demokratët për Kavanaugh: Do e paguani në zgjedhjet e nëntorit

Disa orë para  ceremonisë për betimin e anëtarit më të ri të Gjykatës së Lartë, Presidenti Donald Trump akuzoi demokratët se po komplotojë që...

Zhduket shefi i INTERPOL-it

Franca ka hapur hetimet lidhur me zhdukjen e drejtorit të Interpol, Meng Hongëei, raporton BBC Familja e tij nuk ka dëgjuar për të që javën...

Politikania rumune arrestohet në Kosta Rika

Ish-ministrja rumune e Turizmit, Elena Undrea, është arrestuar nga policia e Kosta Rikas. Arrestimi i politikanes rumune u bë të mërkurën në San Jose. Politikania...

SHBA, arrestohet një i dyshuar për postim letrash me përmbajtje toksike

Një burrë nga shteti Utah është arrestuar për siç thuhet postimin e letrave me përmbajtje toksike në adresë të presidentit dhe Pentagonit. Autoritetet ndaluan...

LAJMET E FUNDIT

Mbi familjet katolike, të Tiranës së shekullit XIX

Marsida Najdeni Një nga figurat më pak të njohura të kishës katolike është ajo e Dom Mark Dushit (1920 – 1968). Mbase ai nuk mund...

Konstantin Brankusi, babai i “artit të vjetër modern”

Viorel Costea Nëse do të vendosni objektet artistike me origjinë nga Evropa e Vjetër që janë zbuluar këto vitet e fundit pranë punëve të Brankusit...

Kur Fitzgeraldi endej në rrugët e Parisit

Nga Luan Rama Një nga emrat më të njohur të letërsisë amerikane të shekullit XX është padyshim Scott Fitzgerald (1896-1940), autori i romanit të famshëm...

Pse po e humbim betejën kundër lajmeve të rreme

Nga Mark Scott Trajtimi i problemit të lajmeve të rreme, duhej të ishte një mision i lehtë. Franca kërkon miratimin e ligjeve të reja, që...

Bindjet tona politike mund t’i kemi shkruara në ADN

Shkencëtarët ia kanë atribuuar historikisht besimet politike, edukimit dhe ambientit rrethues. Por kërkimet e fundit tregojnë se prirjet tona politike, kanë një përbërës të...