E martë, Tetor 16, 2018

Dikush i ka vjedhur mbi 10 miliardë euro të Gaddafit

Mbi 10 miliardë euro "janë zhdukur" nga xhirollogaria e ngrirë e diktatorit të vrarë libian Moamer El-Gaddafi. Në këtë xhirollogari në vitin 2013, ka qenë...

Helmimi në Salisbury, identifikohen të dyshuarit e “Novichok”

Policia besohet të ketë identifikuar autorët e dyshuar të sulmit me Novichok ndaj një ish-spiuni rus dhe vajzës së tij në Salisbury në mars,...

Vetëvritet polici në Gjilan

Një pjesëtar i Policisë së Kosovës ka vrarë veten sot pasdite në qytetin e Gjilanit. Lajmin e ka konfirmuar edhe nënkoloneli i Policisë për rajonin...

Gjermania krah i fuqishëm i procesit integrues të Kosovës

Ministrja e  Ministrja e Integrimit Europian, Dhurata Hoxha ka pritur në takim deputetin e Bundestagut gjerman, Manuel Sarrazin me të cilin diskutoi për të...

Haradinaj i flet hapur Ramës: Ul taksën, përndryshe ka pasoja

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, në një intervistë për emisionin “Të Paekspozuarit” në TCH, tha se tarifa e vendosur për qarkullimin e automjeteve në “Rrugën e...

Bosnje-Hercegovina i jep një goditje Behgjet Pacollit

Lideri i serbëve të Bosnjës, Milorad Dodik ka dënuar vizitën e paralajmëruar për këtë javë në Bosnjë të ministrit të jashtëm të Kosovës Behgjet...

Gjermani, ç’montohet bomba e Luftës së II Botërore, evakuuohen 26 mijë persona

Autoritetet gjermane kanë ç'aktivizuar një bombë të Luftës së Dytë Botërore, e cila peshonte rreth 1.8 ton. Bomba u gjet në  qytetin e Paderbornit në...

Izrael, burg për poeten palestineze: Nxit terrorizmin

Një gjykatë izraelite ka dënuar me pesë muaj burgim një poete të shquar palestineze me arsyetimin për “nxitje të terrorizmit”. Sipas të përditshmes izraelite Haaretz,...

A do të plasë lufta greko-turke në prill? Faktet që e konfirmojnë këtë frikë...

Duket e pabesueshme, por ka diplomatë të huaj në Athinë dhe Ankara që i tremben një lufte reale mes Turqisë dhe Greqisë, e cila...

Takimi Trump-Kim, ja çfarë shkruajnë sot mediat në Korenë e Veriut

Mediat shtetërore të Koresë së Veriut kanë përgëzuar samitin midis liderit të tyre Kim Jong-un dhe Presidentit të SHBA Donald Trump, duke e cilësuar...

LAJMET E FUNDIT

Mbi familjet katolike, të Tiranës së shekullit XIX

Marsida Najdeni Një nga figurat më pak të njohura të kishës katolike është ajo e Dom Mark Dushit (1920 – 1968). Mbase ai nuk mund...

Konstantin Brankusi, babai i “artit të vjetër modern”

Viorel Costea Nëse do të vendosni objektet artistike me origjinë nga Evropa e Vjetër që janë zbuluar këto vitet e fundit pranë punëve të Brankusit...

Kur Fitzgeraldi endej në rrugët e Parisit

Nga Luan Rama Një nga emrat më të njohur të letërsisë amerikane të shekullit XX është padyshim Scott Fitzgerald (1896-1940), autori i romanit të famshëm...

Pse po e humbim betejën kundër lajmeve të rreme

Nga Mark Scott Trajtimi i problemit të lajmeve të rreme, duhej të ishte një mision i lehtë. Franca kërkon miratimin e ligjeve të reja, që...

Bindjet tona politike mund t’i kemi shkruara në ADN

Shkencëtarët ia kanë atribuuar historikisht besimet politike, edukimit dhe ambientit rrethues. Por kërkimet e fundit tregojnë se prirjet tona politike, kanë një përbërës të...