E mërkurë, Janar 16, 2019

Mediokër nga e gjithë bota: U bashkuat, fituat, krijuat vuajtje dhe diktaturë perverse

Intervistë me filozofin kanadez Alain Deneault, autor i një nga librave më të shitur në botë, “Mediokracia: I vetmi ilaç është mendimi kritik”. Intervistën...

50 bisha të FIT, gati për Vulinin në veri të Mitrovicës

Rreth 50 pjesëtarë të FIT, janë stacionuar në bazën e njësisë speciale "Belveder", në Mitrovicë. Ata janë në pritje të një urdhri për të intervenuar...

Me kë do të shkonit në restorantin e parë nënujor? (FOTO)

Restoranti i parë nënujor në Europë do të hapet në fillim të vitit 2019 në Lindesnes, në jug të Norvegjisë. Struktura  e betonit përmban...

82 viktima nga zjarri në Athinë, zbulohet shkaku që çoi në tragjedi

Vazhdojnë hetimet në lidhje me zjarrin që shkrumboi një fshat të tërë dhe vrau 82 njerëz. Zyrtarët sugjeruan në fillim se flakët ishin pasojë e...

Mosha bën punë edhe për Zonjat e Para

Vizita e Presidentit të Francës me bashkëshorten nuk mund të shpëtonte nga lajmet “rozë” ku vëmendja u përqendrua te dy Zonjat e Para, 47-vjeçarja Melania Trump dhe...

Video fantastike e çiftit të moshuar, që po çmend rrjetet sociale

Juria dhe audienca e shfaqjes “America’s Got Talent" kanë mbetur të shokuar nga kërcimi i një çifti që bën lëvizje provokuese në skenë. Celina, 64...

20 të rinj lidhin doktorin dhe i përdhunojnë gruan dhe vajzën 15-vjeçare

Një mjek u lidh në një pemë nga një turmë prej 20 të rinjsh, të cilët thuhet se përdhunuan gruan dhe vajzën 15-vjeçare me...

Arrestohet peshkopi, përdhunoi 13 herë një murgeshë

Një peshkop është arrestuar në Kerala të Indisë pasi akuzohet se ka përdhunuar një murgeshë 13 herë mes periudhës nga 2014-2016. Gruaja 44-vjeçare kishte...

Tronditëse/ Dalin pamjet e sherrit masiv në ndeshjen Gjermani-Suedi (VIDEO)

Goli i Toni Kroos në frymën e fundit i dha 3-pikë mjaft të rëndësishme Gjermanisë në përballjen me Suedinë, duke i dhënë një bonus...

Pas kësaj “Selfie” fshihet një tragjedi njerëzore

Qytetarja turke Semra Ajsal shkoi me burrin e saj nga Izmiri për të shëtitur nga Luginën e Flutrës. E gjatë shëtitjes shkrepën edhe shumë...

LAJMET E FUNDIT

“Africa” e grupit “Toto” jehon në shkretëtirë

Shkretëtira më e vjetër në botë është bërë mikpritëse e njërës prej këngëve më të dëgjuara të të gjitha kohëve, hitit “Africa” të grupit...

“Shtëpia e Agës”, filmi trajton dhunën ndaj grave në luftën e Kosovës

Dhuna seksuale ndaj grave kosovare, gjatë luftës ka frymëzuar regjisoren Lendita Zeqiraj për të realizuar filmin “ Shtëpia e Agës”. Ky prodhim kinematografk është...

Kosova për herë të parë në Berlinale me filmin “Në mes”

Për herë të parë Kosova shkon në Berlinale me filmin “Në mes”. Ishte vetë Festivali Ndërkombëtar i Filmit BERLINALE që njoftoi pjesëmarrjen e filmit...

Fjalët e fundit të njerëzve të mëdhenj

Jim Harkins, aktor amerikan: “Dua të vdes i qetë në gjumë, ashtu si gjyshi im, e jo duke bërtitur si udhëtarët në autobusin e tij”! Spike...

Ngritja e Tokës: Rrëfimi për fotografinë që ndryshoi botën

Në vitin 1968, tre astronautë të NASA-s u bënë të parët njerëz që u sollën rreth orbitës së Hënës. Misioni "Apollo 8" po ashtu...