E mërkurë, Janar 16, 2019

Kenya, 14 të vdekur pas një sulmi kamikaz në një hotel në Nairobi

Terroristët islamikë somalezë al-Shabbab kanë goditur sërish në Kenya, ku pas një sulmi kanë humbur jetën 14 njerëz dhe dhjetëra janë plagosur në një...

Një ditë para se të vizitojë Serbinë, Putin merret me ushtrinë e Kosovës

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, ka folur një ditë para vizitës për problemet mes Kosovës dhe Serbisë, si dhe ndikimin e Shteteve të Bashkuara...

Tsipras në ikje, edhe pse ka mbështetjen e SHBA dhe Gjermanisë

Nga Aleksis Papaxelas/ Po jetojmë anën e kundërt të medaljes që kemi përjetuar në vitin 2015. Z. Tsipras atëherë kishte përkrahje të madhe në Greqi...

Spanjë, shpëtohen 332 emigrantë

Roja bregdetare spanjolle shpëtoi 332 emigrantë që po përpiqeshin të kalonin me gjashtë gomone Detin Mesdhe. Sipas Kryqit të Kuq, midis emigrantëve të mbërritur...

Vuçiç dhe Putin do të diskutojnë për Kosovën

Presidenti serb Aleksandar Vuçiç tha se pret që gjatë vizitës së presidentit rus Vladimir Putin në Serbi më 17 janar, të nënshkruhen 21 marrëveshje...

Itali, sekuestrohen 115 kg kokainë, fitimi do ishte 23 milionë euro

Policia financiare italiane ka sekuestruar ne portin Gioia Tauro në Regio Calabria 115.61 kg kokainë e cilësisë mjaft të pastër e transportuar me anije...

Shpërthime dhe të shtëna me armë në një hotel në Kenia

Një kompleks hotelerie dhe zyrash në një nga zonat më të pasura të kryeqytetit kenian Nairobi u godit nga dy shpërthime të martën. Raportohet se...

Haradinaj: Le t’ia japë dikush një copë tokë Serbisë nëse guxon

Nën kujdesin e Presidentit Hashim Thaçi është mbajtur orë përkujtimore kushtuar 20-vjetorit të Masakrës së Reçakut. Aty, kryeministri Ramush Haradinaj tha se taksa e vendosur...

Kryeministri grek kërkon votëbesimin e qeverisë pas dorëheqjes së Kammenos

Kryeministri grek, Alexis Tsipras po bën thirrje për një votëbesim për qeverinë e tij, pasi aleati i tij doli të dielën nga koalicioni qeveritar,...

Ngatërroi aeroportin, aeroplani del nga pista e shpërthen në flakë, 1 i mbijetuar

Një Boeing 707 i Forcave Ajrore në Iran është rrëzuar në një zonë të banuar. Nga përplasja dhe shërthimi i aeroplanit në flakë kanë vdekur...

LAJMET E FUNDIT

“Africa” e grupit “Toto” jehon në shkretëtirë

Shkretëtira më e vjetër në botë është bërë mikpritëse e njërës prej këngëve më të dëgjuara të të gjitha kohëve, hitit “Africa” të grupit...

“Shtëpia e Agës”, filmi trajton dhunën ndaj grave në luftën e Kosovës

Dhuna seksuale ndaj grave kosovare, gjatë luftës ka frymëzuar regjisoren Lendita Zeqiraj për të realizuar filmin “ Shtëpia e Agës”. Ky prodhim kinematografk është...

Kosova për herë të parë në Berlinale me filmin “Në mes”

Për herë të parë Kosova shkon në Berlinale me filmin “Në mes”. Ishte vetë Festivali Ndërkombëtar i Filmit BERLINALE që njoftoi pjesëmarrjen e filmit...

Fjalët e fundit të njerëzve të mëdhenj

Jim Harkins, aktor amerikan: “Dua të vdes i qetë në gjumë, ashtu si gjyshi im, e jo duke bërtitur si udhëtarët në autobusin e tij”! Spike...

Ngritja e Tokës: Rrëfimi për fotografinë që ndryshoi botën

Në vitin 1968, tre astronautë të NASA-s u bënë të parët njerëz që u sollën rreth orbitës së Hënës. Misioni "Apollo 8" po ashtu...