E mërkurë, Gusht 21, 2019

BE-ja paralajmëron masa ndaj Turqisë

Bashkimi Evropian është i vendosur të kufizojë kontaktet dhe fondet ndaj Ankarasë, si hakmarrje ndaj asaj që BE-ja e quan “shpime të paligjshme” të...

Lega përfshihet nga skandali, Rusia financuese e fushatës elektorale europiane

Vetëm pak ditë pas vizitës zyrtare të Presidentit rus  Vladimir Putin në Romë, debate të forta politike kanë përfshirë politikën italiane e në veçanti...

Greqia sërish në flakë, evakuohen banorët e fshatit Davri, digjen disa shtëpi

Flakët që po përhapen me shpejtësi në fshatin Davri, në Greqi kanë përfshirë dy shtëpi, ndërsa i gjithë fshati është evakuuar referuar informacioneve zyrtare...

Kritikoi Trump, dorëhiqet ambasadori i Britanisë në SHBA

Sir Kim Darroch ka dhënë dorëheqjen si ambasador i Britanisë së Madhe në SHBA, pas publikimit të email-eve ku kritikonte administratën e Presidentit Trump. Ambasadori...

“Tërmet” në Turqi, Erdoganin e braktisin miqtë e vjetër pas humbjes së qyteteve të...

Pushteti i presidentit turk, Erdogan nuk është më ai i dikurshmi. Ish-ministri i Financave, Ali Babacan po e përdor këtë moment që të krijojë...

Babi i gjuajti mamit! Askush nuk e besoi këtë 3 vjeçar, por tmerri zbulohet...

Familja Haims jetonin në një lagje të qetë të qytetit Jacksonville të Floridas, por një ditë Aaron Fraser pa diçka të tmerrshme që i...

Mitsotakis, fytyra e re e së vjetrës që përparon

“Princi trashëgimtar i familjeve helene” (fjalë të Alexis Tsipras), përgatitet të marrë në dorë fatet e Greqisë. Pa i dhënë rivalit as nderin e...

Bitcoins konsumon energji më shumë se Zvicra

Bitcoin, kriptovaluta më e popullarizuar, konsumon më shumë energji elektrike se disa vende të ndryshme të botës. “Miniera”, sistemi i përdorur për të lëshuar bitcoins...

Pakti i tregtisë së lirë në Afrikë – Liderët nisin fazën operacionale të AfCFTA

Liderët afrikanë nisën fazën operacionale të Marrëveshjes së Tregtisë së Lirë të Kontinentit të Afrikës (AfCFTA) në kryeqytetin e Nigerisë. Kjo ndodhi në Samitin...

Ç’po ndodh në Beograd? Televizioni shtetëror serb njeh Kosovën si të pavarur

Televizioni shtetëror serb, RTS, ka ngjallur polemika të shumta në Serbi. Gjatë një transmetimi të drejtpërdrejtë, RTS, ka shfaqur një hartë të Evropës, ku në...

LAJMET E FUNDIT

Dëfryes, këshilltarë, vrasës dhe negociatorë: Roli shumëdimensional i gaztorëve në kulturën mesjetare

Nga Natasha Sheldon Në imazhin e një oborri mbretëror të mesjetës, spikaste veç padronit dhe gaztori, që i veshur me rroba shumëngjyrëshe, do të argëtonte...

Mori peng autobusin me 37 persona në bord, qëllohet për vdekje me snajper

Policia ushtarake ka vrarë një person që mbajti peng rreth 37 pasagjerë për më shumë se tre orë në një autobus në qytetin brazilian...

“Babai” i epokës hapësinore, ishte një kriminel nazist i luftës

Seria: Ana e errët e figurave historike Verner von Braun, ishte një gjeni vizionar, që krijoi programin hapësinor të Amerikës. Nëse ne shkuam në Hënë,...

Elizabet Graham, i parapriu me gati një shekull lëvizjes së Roza Parksit

Seria: Njerëzit pak të njohur nga historia, por që e ndryshuan mënyrën se si jetojmë çdo ditë Në vitet 1850, mjetet e transportit në qytetin...

Paradoksi i populizmit

Nga Simon Johnson Mposhtja e populizmit, kërkon ballafaqimin me një realitet themelor:politikat e keqija ekonomike, nuk sjellin domosdoshmërisht humbjen e pushtetit nga një qeveri. Në...