E mërkurë, Janar 16, 2019

Rikthehet “I vetëm në shtëpi”, 12-vjeçari vjedh kartën e kreditit për të bërë pushime

"I vetëm në shtëpi" është filmi i njohur që transmetohet më së shumti gjatë festës së Krishtlindjes, ku më i vogli i familjes bën...

Shqiptarja dëbohet nga SHBA, pa u ndarë me familjen (Foto)

Rasti i shqiptares Cile Precetaj, ka pushtuar disa herë ndër vite faqet e para të mediave botërore, pasi prej vitit 2007 ajo ka rrezikuar...

Elbasan, banesa përfshihet nga flakët, shpëton mrekullisht 55-vjeçari

Një banesë është përfshirë nga flakët në Elbasan. Ngjarja ka ndodhur pasditen e së shtunës në lagjen "Partizani". Fatmirësisht nuk pati persona të lënduar, por...

Aldo Bumçi, protestuesve: Rrethoni Kryeministrinë! Nuk ka rrugë tjetër

Banorët e zonës së Shkozës në Tiranë kanë dalë pasditen e sotme në protestë kundër shembjes së banesave të tyre. Ata kërkojnë dëmshpërblim të...

Greqia zhvendos azilkërkuesit

Autoritetet greke vendosën të premten (21 shtator) të zhvendosin 100 azilkërkues nga kampi i refugjatëve në ishullin Lesvos. Refugjatët u transportuan me anije dhe mbërritën...

Liderët e BE-së nuk arrijnë marrëveshje për migrantët, por ka optimizëm

Liderët e 16 shteteve të Bashkimit Evropian kanë diskutuar për zgjidhjen e krizës së migrantëve në kontinent. Nga “mini-samiti” i së dielës (24 qershor)...

Ndryshojnë rregullat e shit-blerjes së makinave, eksperti: Ja ç’duhet të dini

Nga Ina Allkanjari - Gazeta Shqiptare ` Në rast se ndryshon pronësia e mjetit gjatë periudhës së sigurimit, të drejtat dhe përgjegjësitë që rrjedhin nga...

USAID thirrje qeverisë: Kujdes PPP-të në energji

Pas Fondit Monetar Ndërkombëtar edhe USAID i ka bërë thirrje qeverisë shqiptare që të bëjë kujdes me dhënien e konçesioneve PPP në sektorin e...

PD, 5 pyetje në lidhje me bandat e Elbasanit

Ministri i Brendshëm Fatmir Xhafa, duke folur në Forumin Qytetar për Sigurinë Publike në Elbasan, tha se vetëm në këtë qark janë identifikuar 2-3...

Grabitja në Durrës, zbulohen fytyrat e autorëve

Këtë të mërkurë, në Durrës dy persona kanë grabitur një argjendari. Ditën e sotme ka qarkulluar një fotografi e autorëve të cilët duket të pamaskuar. Kamerat...

LAJMET E FUNDIT

“Africa” e grupit “Toto” jehon në shkretëtirë

Shkretëtira më e vjetër në botë është bërë mikpritëse e njërës prej këngëve më të dëgjuara të të gjitha kohëve, hitit “Africa” të grupit...

“Shtëpia e Agës”, filmi trajton dhunën ndaj grave në luftën e Kosovës

Dhuna seksuale ndaj grave kosovare, gjatë luftës ka frymëzuar regjisoren Lendita Zeqiraj për të realizuar filmin “ Shtëpia e Agës”. Ky prodhim kinematografk është...

Kosova për herë të parë në Berlinale me filmin “Në mes”

Për herë të parë Kosova shkon në Berlinale me filmin “Në mes”. Ishte vetë Festivali Ndërkombëtar i Filmit BERLINALE që njoftoi pjesëmarrjen e filmit...

Fjalët e fundit të njerëzve të mëdhenj

Jim Harkins, aktor amerikan: “Dua të vdes i qetë në gjumë, ashtu si gjyshi im, e jo duke bërtitur si udhëtarët në autobusin e tij”! Spike...

Ngritja e Tokës: Rrëfimi për fotografinë që ndryshoi botën

Në vitin 1968, tre astronautë të NASA-s u bënë të parët njerëz që u sollën rreth orbitës së Hënës. Misioni "Apollo 8" po ashtu...