E mërkurë, Janar 16, 2019

Kenya, 14 të vdekur pas një sulmi kamikaz në një hotel në Nairobi

Terroristët islamikë somalezë al-Shabbab kanë goditur sërish në Kenya, ku pas një sulmi kanë humbur jetën 14 njerëz dhe dhjetëra janë plagosur në një...

Një ditë para se të vizitojë Serbinë, Putin merret me ushtrinë e Kosovës

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, ka folur një ditë para vizitës për problemet mes Kosovës dhe Serbisë, si dhe ndikimin e Shteteve të Bashkuara...

Hyjnë ilegalisht, kapen 2 shqiptarë në aeroportin e Berlinit

Dy shqiptarë janë ndaluar në aeroportin e Berlinit në Gjermani pasi nuk kishin leje qëndrimi në këtë shtet, ndërsa bashkë me to janë arrestuar...

Gjoni vendos të vdesë, historia tragjike e 20 vjeçarit nga Durrësi

Një 20 vjeçar humbi jetën tragjikisht sot në qytetin e Durrësit. Gjon Dobrozi nga fshati Gramëz i dha fund jetës duke u vetëhelmuar me fostoksinë....

“Mashtrim me pasoja të rënda”, Prokuroria kërkon burg për çfitin

Prokuroria e Tiranës ka kërkuar nga gjykata caktimin e masës së sigurisë arrest me burg për çiftin Bashkim dhe Fiqirete Çala, të cilët akuzohen...

Reuters shkruan për Balilin: Dorëzohet “Zoti i Drogës”

Që përpara vetëdorëzimit të tij, emri i Klement Balilit ka përbërë lajm për shumë media ndërkombëtare, kjo edhe pas etiketimit që i bëri CNN...

Studentët e Elbasanit: Pedagogët na kërcënojnë me mungesa

Edhe në qytetin e Elbasanit studentët vijojnë të protestojnë dhe një prej tyre sot ka denoncuar një kërcënim, që sipas tij, ka ardhur nga...

15 foshnje me fruth, thirrje nga Shëndeti Publik: Vaksiononi fëmijët

Instituti i Shëndetit Publik ka bërë një thirrje për qytetarët në vend që të vaksinojnë fëmijët nga fruthi Instituti njoftoi se për periudhën 1-15...

Artan Fuga: Studentë, këputini zinxhirët që ju lidhin

Akademiku Artan Fuga shkruan se pavarësisht premtimeve, studentëve nuk u jepet asnjë e drejtë individuale për t’u trajtuar si njerëz në universitete. Reagimi i plotë...

Ngujimi, zbardhen shtatë kërkesat e studentëve

Studentët e Fakultetit të Shkencave të Natyrës, kanë zhvilluar një takim me dekanin, ndonëse bojkoti i mësimit vijon ende. Ata i parashtruan disa kërkesa,...

LAJMET E FUNDIT

“Africa” e grupit “Toto” jehon në shkretëtirë

Shkretëtira më e vjetër në botë është bërë mikpritëse e njërës prej këngëve më të dëgjuara të të gjitha kohëve, hitit “Africa” të grupit...

“Shtëpia e Agës”, filmi trajton dhunën ndaj grave në luftën e Kosovës

Dhuna seksuale ndaj grave kosovare, gjatë luftës ka frymëzuar regjisoren Lendita Zeqiraj për të realizuar filmin “ Shtëpia e Agës”. Ky prodhim kinematografk është...

Kosova për herë të parë në Berlinale me filmin “Në mes”

Për herë të parë Kosova shkon në Berlinale me filmin “Në mes”. Ishte vetë Festivali Ndërkombëtar i Filmit BERLINALE që njoftoi pjesëmarrjen e filmit...

Fjalët e fundit të njerëzve të mëdhenj

Jim Harkins, aktor amerikan: “Dua të vdes i qetë në gjumë, ashtu si gjyshi im, e jo duke bërtitur si udhëtarët në autobusin e tij”! Spike...

Ngritja e Tokës: Rrëfimi për fotografinë që ndryshoi botën

Në vitin 1968, tre astronautë të NASA-s u bënë të parët njerëz që u sollën rreth orbitës së Hënës. Misioni "Apollo 8" po ashtu...