E mërkurë, Gusht 21, 2019

Protestë para komisariatit të Shkodrës, kërkohet lirimi i Bushatit

Me dhjetëra mbështetës të Partisë Demokratike janë mbledhur para komisariatit të policisë së Shkodrës për të protestuar kundër ndalimit të kryetarit të FRPD-së, Arvit...

Shqiptari i akuzuar për përdhunimin e turistes britanike mbetet në burg

22-vjeçari shqiptar, i cili dyshohet se joshi dhe përdhunoi një 14-vjeçare britanike në Greqi do të mebtet në burg. Gjykata vendosi këtë të hënë...

Ndodh në Cërrik, makina hyn në lokal dhe plagos 5 persona që po drekonin

Një aksident i pazakontë ka ndodhur sot në Cërrik, por fatmirësisht pa viktima. Në vendin e quajtur "Kryqëzimi i Yllit", drejtuesi i mjetit J.Ç., 38...

Strategjia e “dashuri dhe mirësjellje”, sfida e Imamoglusë në Stamboll

Ndërsa kryebashkiaku i ri i Stambollit Ekrem Imamoglu ulej në zyrën e tij në Bashkinë e Madhe të Stambolit për herë të dytë në...

BOOM: I “burgosur” në shtëpi, invalidi 33 vite që nuk shikon dritën e diellit

Në rubrikën "Shqipëria pa filtra" kamera e emisionit BOOM është ndalur në Paskuqan, aty ku jeton familja Pirra e përbërë nga 9 anëtarë. Varfëria dhe...

Vrau për gjakmarrje, në pranga 53-vjeçari i dënuar me 35 vite burg

Finalizohet operacioni policor i koduar “Revenge”. Kapet një person i shpallur në kërkim për vrasje, i dënuar me 35 vite burg. Në vijim të punën për...

Speciali grek akuzohet për vrasje, por ka një ankesë për prangat

Ish-speciali grek Efthimios Efthimiu, i cili akuzohet për për vrasjen e shtetasit Devi Kasmit ka dalë sot para gjykatës, ku ka mohuar sërish të...

E tregon sateliti: Ky është tmerri që kaloi Shqipëria dje nga stuhitë shkatërruese

Stuhia shkatërruese që shkaktoi shtatë të vdekur në Kalkidhiki të Greqisë gjatë ditës së djeshme kaloi më parë nga Shqipëria duke u shuar në...

BE-ja paralajmëron masa ndaj Turqisë

Bashkimi Evropian është i vendosur të kufizojë kontaktet dhe fondet ndaj Ankarasë, si hakmarrje ndaj asaj që BE-ja e quan “shpime të paligjshme” të...

Ulen temperaturat, stuhia do të vijojë

Situata e paqëndrueshme e motit do të vijojë të jetë prezente edhe në ditët e ardhshme. Metereologët  flasin për temperatura më të ulëta se...

LAJMET E FUNDIT

Dëfryes, këshilltarë, vrasës dhe negociatorë: Roli shumëdimensional i gaztorëve në kulturën mesjetare

Nga Natasha Sheldon Në imazhin e një oborri mbretëror të mesjetës, spikaste veç padronit dhe gaztori, që i veshur me rroba shumëngjyrëshe, do të argëtonte...

Mori peng autobusin me 37 persona në bord, qëllohet për vdekje me snajper

Policia ushtarake ka vrarë një person që mbajti peng rreth 37 pasagjerë për më shumë se tre orë në një autobus në qytetin brazilian...

“Babai” i epokës hapësinore, ishte një kriminel nazist i luftës

Seria: Ana e errët e figurave historike Verner von Braun, ishte një gjeni vizionar, që krijoi programin hapësinor të Amerikës. Nëse ne shkuam në Hënë,...

Elizabet Graham, i parapriu me gati një shekull lëvizjes së Roza Parksit

Seria: Njerëzit pak të njohur nga historia, por që e ndryshuan mënyrën se si jetojmë çdo ditë Në vitet 1850, mjetet e transportit në qytetin...

Paradoksi i populizmit

Nga Simon Johnson Mposhtja e populizmit, kërkon ballafaqimin me një realitet themelor:politikat e keqija ekonomike, nuk sjellin domosdoshmërisht humbjen e pushtetit nga një qeveri. Në...