E hënë, Qershor 17, 2019

Gjermania: Gjiganti me këmbë prej argjileje

Nga Danilo Taino Një gjë që e dinë pak njerëz, është se në vitin 2008 sistemi bankar evropian, ishte në prag të një kolapsi dramatik....

Pse Trump dhe Putin nuk kanë asgjë për të diskutuar mes tyre

Nga Leonid Bershidsky Hetimi nga prokurori special Robert Myler, duhej të ishte pengesa më e madhe ndaj dëshirës së shpallur të presidentit Donald Trump, për...

Trump nuk duhet të përzihet në çështjet e brendshme të Britanisë së Madhe

Nga radio gjermane DW/ Presidenti amerikan Donald Trump, i cili të hënën qëndron në Britaninë e Madhe do të preferonte që Boris Johnson të bëhet...

Kujtesë

Poezi nga: Constantine P. Cavafy Përktheu: Irina Hysi Zotat nuk vdesin, besimi vdes, turmës së vdekshme të mosmirënjohësve. Perënditë të pavdekshme janë, nga vështrimet tona fshihet re e argjendtë’… Oh,...

LIFESTYLE

Lani dhëmbët, bakteret mund të depërtojnë deri në tru

Studiuesit e mjekësisë e përcaktojnë pjesën trekëndëshe të fytyrës, pra zonën rreth gojës dhe hundës, ndërkohë si “trekëndëshin e vdekjes”. Ky përcaktim i frikshëm...

SOCIALE

SPORT

Të FUNDIT

Historia e panjohur e shqiptarëve të padëshiruar në Turqi

Nga: Ryan Gingeras (pjesë nga libri i tij, “Brigje të pikëlluara: Historia e panjohur e shqiptarëve në Turqi dhe fundi i Perandorisë Osmane, 1912-...

Fotot që shfaqin të kaluarën e fshehur të Lindjes së Mesme

Një arkiv i ri në internet, i nisur nga Fondacioni Arab i Fotografive, ofron perspektiva të reja për Lindjen e Mesme, duke zbuluar momente...

Hava Bekteshi, artistja që çiftelinë e promovoi në filarmonitë botërore (Video)

Muzeut Etnologjik në Prishtinë, i janë kthyer tingujt e instrumentit të çiftelisë. Por, kësaj radhe jo nga rapsodët e vjetër, por nga një artiste...

Vdes nga kanceri aktorja e dashur e shqiptarëve

Ndahet nga jeta aktorja e famshme Edith Gonzalez. Pas një lufte të gjatë me kancerin, aktoria nuk mundi t’ia dilte. Gjatë kësaj periudhe ajo...

SKANDALOZE/ Futbollistin e kombëtares e nxjerrin nga restoranti se foli shqip në Maqedoni

Mbledhje familjare në një restorant të familjes Alioski sot në Prilep u shndërrua në një makth, dhe vetëm sepse Ezxhan Alioski dhe të dashurit...

Ramës i bllokojnë rrugën në Librazhd, ndërhyjnë FNSH (FOTO LAJM)

Kryeministri Edi Rama është pritur me protesta nga mbështetësit PD-së në hyrje të qytetit të Librazhdit. Ata bllokuan rrugën për të mos lejuar kalimin...

BOTA & RAJONI

Limonadë me shalqi

Përbërësit 150 gr shalqi 50 gr sheqer kaf 30 ml lëng lime 1 gotë ujë   Përgatitja 1 Bashkoni në Nutribullet nga Delimano shalqirin, sheqerin kaf, lëngun e limes dhe ujin. I...

MË TË LEXUARAT

Historia e panjohur e shqiptarëve të padëshiruar në Turqi

Nga: Ryan Gingeras (pjesë nga libri i tij, “Brigje të pikëlluara: Historia e panjohur e shqiptarëve në Turqi dhe fundi i Perandorisë Osmane, 1912-...

Fotot që shfaqin të kaluarën e fshehur të Lindjes së Mesme

Një arkiv i ri në internet, i nisur nga Fondacioni Arab i Fotografive, ofron perspektiva të reja për Lindjen e Mesme, duke zbuluar momente...

Hava Bekteshi, artistja që çiftelinë e promovoi në filarmonitë botërore (Video)

Muzeut Etnologjik në Prishtinë, i janë kthyer tingujt e instrumentit të çiftelisë. Por, kësaj radhe jo nga rapsodët e vjetër, por nga një artiste...

Vdes nga kanceri aktorja e dashur e shqiptarëve

Ndahet nga jeta aktorja e famshme Edith Gonzalez. Pas një lufte të gjatë me kancerin, aktoria nuk mundi t’ia dilte. Gjatë kësaj periudhe ajo...

SKANDALOZE/ Futbollistin e kombëtares e nxjerrin nga restoranti se foli shqip në Maqedoni

Mbledhje familjare në një restorant të familjes Alioski sot në Prilep u shndërrua në një makth, dhe vetëm sepse Ezxhan Alioski dhe të dashurit...